Jeziorak Duży

Jeziorak Duży

    Jezioro Jeziorak jest jednym z najlepszych miejsc do wędkowania sandacza w Polsce. Regularne zarybienia oraz naturalne tarliska czynią jezioro bardzo atrakcyjnym łowiskiem Prócz łowieniem sandaczy wielkie karpie, szczupaki i sumy spełnią wymygania nawet najbardziej wymagającym wędkarzom. Nie można zapomnieć również o tym że Jeziorak Duży i Jeziorak Mały jest wspaniałym miejscem na połowy węgorzy!

Jezioro Jeziorak Duży położone jest na 53° 42 szerokości geogra­ficznej północnej i 19° 37 długości geograficznej wschodniej, na wysokości 99 m n.p.m. Powierzchnia lustra wody wynosi 3219,4 ha , dłu­gość maksymalna 27,5 km, szerokość maksymalna 2,4 km, długość lini brze­gowej 103,4 km, lini brzegowej wysp l4,3 km,  głębokość średnia (4,1 m) i maksymalna (12,0 m).Jeziorak jest zbiornikiem rynnowym o przebiegu połu­dnikowym z licznymi wyspami i półwyspami. Może Cię zainteresować: Oszczędzaniu na modnych zakupach. Dno Jeziorka jest słabo zróżnicowane, w większości pła­skie. Jezioro zasilane jest dopływami wód z jezior; Płaskie, Ewingi, Dauby i Jezioraka Małego. Woda odpływa rzeką Iławka do jeziora Iławskiego. 

Jeziorak charakteryzuje się wysoką produkcją pierwotną, w okresie wiosennym i letnim obserwowane są zakwity fitoplanktonu głównie sinic i okrzemek. Zooplankton liczny. Roślinność wynurzona występuje w wąskim pasie przybrzeżnym, dominuje trzcina pospolita. W mniejszych ilościach spo­tykane są pałka wąskolistna i manna mielec. Roślinność zanurzona stanowią: rogatek sztywny, rdestnica przeszyta, połyskująca i nitkowata oraz moczarka kanadyjska i wywłócznik kłosowy. Spośród roślin o liściach pływających wy­stępuje grzybień biały, grążel żółty, rdestnica pływająca i rdest ziemnowodny.


Gatunki występujące :
- węgorz,
- szczupak,
- lin,
- leszcz,
- okoń,
- płoć,
- sandacz,
- karaś,
- karp,
- miętus,
- sum,
- boleń,
- amur,
- jaź,
- tołpyga

Najliczeniej reprezentowane gatunki:
- leszcz
- sandacz

Ostatnio zmienianyśroda, 14 luty 2024 08:52

Dodatkowe informacje

  • Mapa:
Więcej w tej kategorii: « Dół (Iławskie) Płaskie »